Branża cementowa to sektor, który zawsze miał silne zaplecze naukowe. Współpraca z uczelniami, środowiskiem akademickim, szkołami czy technikami znacznie wykracza poza samo kształcenie przyszłych kadr oraz obejmuje szereg wspólnych działań i wydarzeń, na czele z Konferencją Dni Betonu.

Dekady doświadczeń

Dni Betonu to jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych o tematyce budowlanej nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Historia organizowanej przez SPC konferencji sięga 2000 r. i od tej pory budowała ona swoją pozycję, w 2023 r. gromadząc rekordową liczbę 1077 uczestników. Dni Betonu to przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy szeroko pojętą branżą produkcji materiałów budowlanych oraz środowiskiem naukowym i akademickim, które ma znaczący wkład w program, zakres tematyczny oraz wydarzenia towarzyszące - takie jak konkurs Power Concrete.

Kolejnym wymiarem współpracy przemysłu cementowego i nauki są wydarzenia tematyczne i branżowe, w tym dotyczące nawierzchni betonowych. Wystarczy wspomnieć Concrete Roads, warsztaty dla projektantów infrastruktury drogowej, NOVDROG, Konferencję Drogowo-Mostową, Techniczne Dni Drogowe, Krakowskie Dni Nawierzchni czy Wrocławskie Dni Mostowe. Podczas tych i szeregu innych wydarzeń przedstawiciele uczelni dzielą się wiedzą oraz dobrymi praktykami na temat technologii betonowych w drogownictwie i infrastrukturze.

Stowarzyszenie Producentów Cementu ma już blisko 25 lat doświadczenia we współpracy z uczelniami w szeroko pojętym zakresie architektury i budownictwa. Są to zarówno warsztaty Architektura Betonowa, jak i konkurs o tym samym tytule. Oba wydarzenia mają na celu promowanie wykorzystania betonu w architekturze do tworzenia wyjątkowych obiektów i konstrukcji. SPC od lat wspiera również Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, która rozwija wśród uczniów liceów i techników zainteresowanie budownictwem, a także daje im możliwość pogłębienia wiedzy oraz umiejętności.

Cementownie współpracują z uczelniami

Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych AGH to jedno z wydarzeń, w którym uczestniczył Cement Ożarów. Firma zorganizowała również Cement Ożarów Day na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, prezentując nie tylko proces produkcji cementu, ale i możliwości planowania własnej ścieżki rozwoju w branży. Cement Ożarów we współpracy z uczelniami zorganizował także Kongres Technologów, a przedstawiciele firmy regularnie są obecni na targach pracy, m.in. na Politechnice Świętokrzyskiej czy AGH.

Współpraca Dyckerhoff Polska z uczelniami ma charakter międzynarodowy. Kopalnię Kowala odwiedzili studenci paleobiologii z Uniwersytetu Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze, których gościło Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Dyckerhoff Polska prezentował także rozwój przemysłu cementowego oraz jego działania z obszaru zrównoważonego rozwoju m.in. na forum Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH oraz Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z kolei dla uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Leonarda Lubańskiego na terenie Cementowni Nowiny odbyła się wyjątkowa lekcja geografii, podczas której przyszli studenci mieli okazję zwiedzić zakład.

Na kampusie AGH w Krakowie powstała Strefa Studenta by Lafarge, zapewniająca nowoczesne i komfortowe warunki do nauki oraz odpoczynku. Inauguracja Roku Akademickiego Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH objęła kolejne wspólne sadzenie drzew, natomiast studentom biorącym udział w Zrównoważonym Programie Stypendialnym Lafarge oferuje 3-miesięczny staż, comiesięczne stypendium i wsparcie ekspertów przy pisaniu pracy dyplomowej. Lafarge Polska współpracuje także z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Politechniką Poznańską czy Politechniką Bydgoską.

Konkursy i stypendia dla studentów

Cemex Polska już po raz trzeci zaprosił studentów do udziału w konkursie "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, inżynierską lub podyplomową o tematyce innowacyjnych rozwiązań dla branży cementowej, betonowej lub/i kruszywowej. Firma razem z magazynem Builder Polska organizuje także przeznaczony dla studentów program edukacyjny "Builder for the Future" oraz Dni Młodego Architekta, które w 2023 r. odbyły się m.in. na Politechnikach: Warszawskiej, Łódzkiej, Wrocławskiej i Gdańskiej.

Heidelberg Materials Polska wspólnie z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH zorganizował konkurs na najlepszą pracę magisterską oraz inżynierską, będący kolejnym z obszarów wieloletniej współpracy. Obejmuje ona między innymi wizyty studentów w Cementowni Górażdże, Centrum Technologicznym Betotech i Kopalni Górażdże, sponsoring oraz uczestnictwo w najważniejszych dla uczelni wydarzeniach - Balu Ceramika czy Rajdzie Ceramika w Pieninach, a także udział w targach pracy.

Cementownia Warta od kilkunastu lat wspiera program stypendialny "Równe Szanse", organizowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Od tego czasu firma przekazała 35 stypendiów dla uczniów i studentów z powiatu pajęczańskiego, będących w trudnej sytuacji materialnej, a posiadających wysokie wyniki w nauce. Cementownia Warta gościła również na terenie zakładu studentów m.in. z Politechniki Łódzkiej czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Grupa Odra Cement współpracuje z Uniwersytetem Opolskim w zakresie przyznawania nagród za najlepsze prace magisterskie dla studentów Wydziału Przyrodniczo-Technicznego. Laureaci wyłonieni zostaną w drodze konkursu, a oceniane będą prace poświęcone oddziaływaniu przemysłu na środowisko. Cementownia Odra ufundowała nagrodę pieniężną oraz specjalną statuetkę "Opolski margiel", nawiązującą do produkcji cementu.

Masz pytanie?