Współpraca z uczelniami jest jednym z filarów działań przemysłu cementowego w obszarach nauki oraz kształcenia przyszłych pracowników. Umożliwia również transfer wiedzy i technologii między uczelniami a firmami, co przyspiesza wprowadzanie innowacji na rynek.

Kształcenie kadr dla przemysłu cementowego

Na bliską kooperację ze środowiskiem akademickim stawia Cement Ożarów, od lat z współpracując z Politechniką Rzeszowską. Wspólne działania obejmują prowadzenie wykładów dla studentów na temat produkcji cementu i jego wykorzystania czy organizację konferencji, wizyt i praktyk studenckich. Nowe talenty firma pozyskuje, uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych na uczelniach - takich jak marcowe targi pracy w krakowskiej AGH.

Cement Ożarów kieruje swoją ofertę również do studentów działającej w sąsiedztwie Politechniki Świętokrzyskiej. Pod koniec kwietnia podczas spotkania w klubie studenckim Energis na Wydziale Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej, zaprezentowano studentom oferty pracy oraz benefity, które oferuje firma dla przyszłych pracowników.

Pod koniec marca także Lafarge Polska był uczestnikiem targów pracy, organizowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Była to okazja do rozmowy ze studentami m.in. o Zrównoważonym Programie Stypendialnym. Firma blisko współpracuje również z Politechniką Gdańską, organizując wykłady dla studentów z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Z wiedzy i doświadczeń pracowników Lafarge Polska mogą korzystać także studenci Politechniki Świętokrzyskiej. W lutym firma uruchomiła nowy program dla najlepszych studentów, którzy będą mogli liczyć na wsparcie finansowe oraz mentoring podczas realizacji prac dyplomowych. Lafarge Polska planuje organizację na terenie zakładów praktyk i staży, podczas których eksperci będą dzielić się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem.

W kwietniu Górażdże Cement gościł studentów Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Celem wizyty było przybliżenie specyfiki pracy w cementowni, jak i możliwości zatrudnienia, praktyk oraz uzyskania płatnego stażu. Tego rodzaju wizyty przyszłych inżynierów to element długoletniego partnerstwa z uczelniami. Pracownicy Grupy Górażdże gościli w marcu w Krakowie na targach pracy AGH. W ramach współpracy z uczelnią organizowany jest również konkurs na najlepszą pracę inżynierską i magisterską w roku akademickim, a także program stypendialny, z którego mogą skorzystać dwaj najlepsi studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Firma jest również inicjatorem Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże (UBGG). To projekt edukacyjny, kierowany do studentów wydziałów budownictwa, którego celem jest szeroka popularyzacja najnowszych trendów w technologii produkcji materiałów budowlanych. Umożliwia zdobycie wiedzy praktycznej, a także przygotowanie studentów do wykonywania w przyszłości zawodu inżyniera właśnie w branży cementowej.

Branża cementowa dzieli się wiedzą

CEMEX Polska jest inicjatorem projektu „Biznes dla edukacji” oraz programu edukacyjnego „Budujemy lepszą przyszłość”. Powstał on z myślą o studentach i uczniach szkół ponadgimnazjalnych, którzy wiążą swoją przyszłość z branżą budowlaną. Celem przedsięwzięcia jest pomoc studentom i uczniom w przygotowaniu się do podjęcia pierwszej pracy oraz w planowaniu kariery.

Firma wspiera również studentów w ramach konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z CEMEX”. Organizatorzy tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, poszukiwali innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych, które mogą ułatwić osiągnięcie ambitnych celów klimatycznych. Autorzy najlepszych prac mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Dodatkowo, zwycięzca konkursu może liczyć na wsparcie promocyjne w branżowej prasie, a promotorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody finansowe. CEMEX Polska inspiruje również studentów i absolwentów kierunków architektonicznych w ramach Konkursu dla Młodych Architektów.

Również Cementownia Odra włącza się w działania edukacyjne, m.in. poprzez stałą współpracę z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Opolskim oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Firma udostępnia uczelniom swój sprzęt pomiarowo-badawczy do badań naukowych. Została również jednym z pierwszych darczyńców na rzecz utworzenia Collegium Medicum Uniwersytetu Opolskiego. W ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Cementownia Odra prowadzi szereg projektów obejmujących praktyki studenckie czy coroczne stypendia dla najlepszych studentów.

Jesienią 2022 r. w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w gminie Chęciny gościli natomiast studenci z Uniwersytetu Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze. Dyckerhoff Polska zaprosił studentów paleobiologii w Góry Świętokrzyskie, co pozwoliło im wykonać prace terenowe, obejmujące m.in. klasyczne ćwiczenie z kartowania antykliny chęcińskiej. W trakcie pobytu odwiedzili Skałę Geologów na Wietrzni i fałd w Rezerwacie Śluchowice, przeanalizowali sposób poruszania się dewońskich tetrapodów w kamieniołomie Zachełmie, udokumentowali zapis trzęsień ziemi w kamieniołomie Mogiłki i zebrali kolekcję graptolitów w Wąwozie Prągowiec.

24 stypendia rozdano natomiast w ramach 24. edycji programu stypendialnego „Równe Szanse”, organizowanego przez Fundację Na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego. Cementownia Warta przystąpiła do programu w 2010 r. Od tego czasu przekazała 35 stypendiów dla uczniów i studentów z powiatu pajęczańskiego, będących w trudnej sytuacji materialnej, a uzyskujących wysokie wyniki w nauce. Firma współpracuje także z uczelniami, goszcząc na terenie zakładu studentów, którzy mają dzięki temu okazję poznać funkcjonowanie cementowni w praktyce.

Masz pytanie?