"Well-being" to pojęcie, które na stałe weszło do języka biznesu. Zakłada kompleksowe podejście do pracowników i zaspokajania ich potrzeb w miejscu pracy, w trosce o efektywność i dobrą atmosferę. Tworzenie przyjaznych warunków pracy to jeden z celów producentów cementu, którzy kładą nacisk na poczucie bezpieczeństwa pracowników, rozwijanie ich potencjału czy kształtowanie warunków do stałego podnoszenia kwalifikacji.

Inwestycja w pracowników

Grupa Górażdże inwestuje w pracowników, finansując edukację na studiach wyższych i podyplomowych oraz udział w kursach językowych. Firma przykłada dużą uwagę do realizacji programów szkoleniowo-rozwojowych - również o zasięgu międzynarodowym. Jedną z takich inicjatyw jest Program Kształcenia Młodych Talentów, kierowany do wyróżniających się dużym potencjałem rozwojowym osób, rozpoczynających karierę w strukturach firmy. Grupa Górażdże realizuje również Program Doskonalenia Kompetencji Menedżerskich, którego celem jest podnoszenie kompetencji pracowników z dużym praktycznym doświadczeniem i sukcesami zawodowymi.

Producenci cementu są wyróżniani za swoje działania na rzecz pracowników. Lafarge Polska uzyskał tytuł Top Employer 2022 i znalazł się tym samym w gronie najlepszych pracodawców w Polsce. Przyznanie tego tytułu stanowi docenienie działań skierowanych do pracowników. Lafarge Polska podejmuje wiele inicjatyw w zakresie zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego zatrudnionych, takich jak programy "Zrzucamy Kilogramy", "Urazy. Myśl przed a nie po" czy "Bezpieczne Lato". Firma stawia na rozwój pracowników - niedawno wystartowała V edycja studiów podyplomowych “Discovery”, które realizowane są we współpracy z Politechniką Warszawską.

O pracowników dba również CEMEX Polska. Firma kładzie duży nacisk na tworzenie atmosfery szacunku dla każdej osoby. Podkreśla, że różnorodność i równe szanse zwiększają zaangażowanie, są źródłem innowacji i sprzyjają rozwojowi. W 2023 r. firma otrzymała za swoje działania wyróżnienie "Diversity in Check", przyznawane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu - koordynujące w Polsce Kartę Różnorodności, a firma znalazła się na liście 36 najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji przedsiębiorstw w Polsce.

Wsparcie, rozwój i aktywność

Możliwości rozwoju, zdobywania oraz poszerzania wiedzy na każdym etapie pracy swoim pracownikom tworzy także Cement Ożarów. W celu diagnozowania potrzeb osób zatrudnionych, firma korzysta z szerokiego wachlarza metod i technik, takich jak: wywiady, testy, ankiety 360, Assessment i Development Center. Realizuje także szereg projektów rozwojowych, stawia na coaching oraz mentoring, organizując dla pracowników warsztaty i szkolenia.

Tworzenie odpowiednich warunków pracy stawia sobie za cel Dyckerhoff Polska. Firma podkreśla swoje zaangażowanie na rzecz zdrowia pracowników i ich poczucia bezpieczeństwa - zarówno w wymiarze zdrowotnym, jak i materialnym. W Dniu Księgarza, obchodzonym 13 grudnia, Dyckerhoff Polska zaprosił pracowników do akcji bookcrossingowej, zakładającej wymianę książek. Z kolei podczas Dnia Bezpieczeństwa firma nagrodziła pracowników za zgłoszone rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, które zostały następnie wdrożone w Cementowni Nowiny.

Cementownia Warta w trosce o zdrowie i kondycję fizyczną pracowników powołała Akademię Nordic Walking, w ramach której organizowane są spacery rekreacyjne. Zajęcia prowadzą instruktorzy z Centrum Fizjoterapii oraz Sportu "Jest Lepiej". Obok tej inicjatywy, formą zachęcania do aktywnego spędzania wolnego czasu jest Akademia Biegania przy Cementowni Warta. Stąd już tylko krok do Działoszyńskiej Dziesiątki - jednego z najszybszych biegów w Polsce, w którym udział bierze wielu pracowników firmy. Za swoje zaangażowanie na rzecz pracowników na początku 2023 r. firma została wyróżniona tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play 2022”.

Grupa Odra Cement przygotowała dla pracowników warsztaty i praktyczne szkolenie, mające wzmacniać kompetencje w zakresie bezpieczeństwa. W kwietniu zorganizowała kurs, którego celem było przygotowanie do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tej inicjatywie pracownicy mogli dowiedzieć się więcej na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej osób dorosłych i dzieci, poznać specyfikę posługiwania się defibrylatorem, przyswoić sobie zasady postępowania przy złamaniach, zranieniach, oparzeniach czy omdleniach. Wiele z tych umiejętności może być przydatnych nie tylko w środowisku pracy, ale również w życiu codziennym.

Masz pytanie?