Przemysł cementowy w Polsce jest skupiony wokół 12 zakładów i stanowi jeden z kluczowych sektorów polskiej gospodarki. Dzięki programowi inwestycyjnemu o wartości ponad 12 mld zł, krajowe cementownie stały się jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Branża stawia na badania i rozwój, wdrażając kolejne innowacje, w tym na rzecz dekarbonizacji.

Kierunek: badania i rozwój

Modernizację Działu Doradztwa Technicznego i Rozwoju oraz Laboratorium Betonu zrealizowała Cementownia Ożarów. Poprzez badania, doradztwo techniczne, wsparcie laboratoryjne i edukację, Cement Ożarów chce odpowiadać na nowe wyzwania zrównoważonego budownictwa oraz zmieniającego się świata. Laboratorium realizuje badania w zakresie betonu towarowego i wyrobów betonowych.

Heidelberg Materials Polska w ramach Centrum Technologicznego Betotech skupia trzy laboratoria regionalne (Dąbrowa Górnicza, Poznań, Gdańsk) wraz z terenowymi punktami kontroli oraz Laboratorium Materiałów Budowlanych w Strzelcach Opolskich. Poza realizacją badań, pracownicy Betotech występują także na konferencjach i wydarzeniach branżowych, takich jak Dni Betonu.

CEMEX Polska dysponuje 5 laboratoriami betonu, zlokalizowanymi w różnych regionach Polski, a także Centralnym Laboratorium Betonu i Kruszyw na Śląsku. Holcim Polska posiada Centralne Laboratorium Betonów w Warszawie, Centrum Badania Betonów w Małogoszczy i Kujawach oraz 8 laboratoriów sektorowych. W Cementowni Kujawy działa w pełni automatyczne laboratorium zmianowe z wykorzystaniem robota, służącego do analizy parametrów jakościowych produktów.

Innowacje na rzecz dekarbonizacji

Heidelberg Materials wprowadził na rynek pierwszy na świecie cement o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. To efekt wykorzystania technologii CCS - czyli wychwytywania, a następnie magazynowania dwutlenku węgla - co jest warunkiem koniecznym dla całej branży cementowej, która w przyszłości chce osiągnąć zerowy poziom emisji netto CO₂. Jak podkreśla Heidelberg Materials, pozwoli to realnie wpłynąć na proces globalnej dekarbonizacji branży cementowej.

Niskoemisyjne cementy, o śladzie węglowym obniżonym nawet o 40%, rozwija Holcim. Wytwarzane są one także z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz surowców zdekarbonizowanych z innych gałęzi przemysłu. Kolejne z rozwiązań stanowi beton wodoprzepuszczalny, czyli nawierzchnia umożliwiająca bardzo szybkie odprowadzenie wody deszczowej do gruntu bądź systemów kanalizacji.

Buzzi Unicem, w skład którego wchodzi Dyckerhoff Polska, wprowadza nową linię cementów - wydajnych pod względem CO2. Powstały one poprzez dobór odpowiednich aktywnych dodatków, częściowe zastąpienie klinkieru, optymalizację warunków mielenia i mieszania oraz zastosowanie dodatków nowej generacji. Wpisuje się to w podejście 5C - klinkier, cement, beton, budownictwo i (re)karbonatyzacja - w kierunku przemysłu neutralnego dla klimatu.

Rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa - cement oraz beton o obniżonej emisji CO2 z możliwością jej 100-procentowej redukcji, a także beton wodoprzepuszczalny - oferuje CEMEX. Cementownia Warta realizuje projekt opracowania autorskiej technologii wytwarzania cementu w celu uzyskania produktu o ulepszonych parametrach jakościowych w ramach projektu wspieranego przez NCBiR. Oferuje również cement, który jest odporny na... upał, odpowiadając na zmiany klimatu oraz umożliwiając realizację inwestycji pomimo wysokich temperatur w okresie letnim.

Masz pytanie?