Troska o czyste powietrze i walka ze smogiem mają dzisiaj kluczowe znaczenie dla mieszkańców obszarów zurbanizowanych. Z jednej strony realizowane są projekty w obszarze termomodernizacji, wymiany źródeł ciepła czy rozwoju OZE. Również budownictwo może pomóc w poprawie jakości powietrza w polskich miastach.

Antysmogowe chodniki w miastach

Na ulicach polskich miast zaczęły pojawiać się antysmogowe chodniki. Płyty, wykorzystane do budowy ciągów pieszych, wykonane są z betonu o właściwościach fotokatalitycznych, który może skutecznie pochłaniać spaliny samochodowe. Zdaniem ekspertów, "zielony beton" jest rozwiązaniem istotnym szczególnie na obszarach miejskich. Badania wykazały, iż dzięki temu w okolicy notuje się o około 30% mniej tlenku azotu.

Jednym z pierwszych miast, gdzie pojawił się antysmogowy chodnik, była Warszawa. Powstał on przy Rondzie Daszyńskiego, w samym centrum stolicy. Podobne projekty zrealizowano również w innych częściach Warszawy: przy al. Lotników na odcinku od Wilanowskiej do Puławskiej, przy al. Wojska Polskiego na odcinku od Popiełuszki do pl. Inwalidów czy przy al. Solidarności na odcinku od Bielańskiej do Nowy Przejazd.

Kolejne chodniki pochłaniające zanieczyszczenia

Również w Krakowie pojawiły się antysmogowe chodniki. Pierwszy w mieście chodnik pochłaniający zanieczyszczenia pojawił się przy ulicy Pawiej. Także we Wrocławiu powstała antysmogowa nawierzchnia pomiędzy wrocławskimi biurowcami - Sky Tower i Centrum Południe. Inwestycja zrealizowana przez firmę Skanska pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie nawet o 30 proc. Zdaniem ekspertów, w warunkach laboratoryjnych skuteczność tej technologii w zakresie redukcji szkodliwych tlenków sięgała 70 proc., co może zachęcać inne firmy do powszechniejszego stosowania tego rozwiązania.

Coraz popularniejsze staje się stosowanie tego rodzaju rozwiązań na osiedlach mieszkaniowych. Jednym z miejsc, gdzie zastosowano to innowacyjne rozwiązanie, jest krakowska inwestycja Slow City. Deweloper Ekopark jako pierwszy w stolicy Małopolski zapowiedział wprowadzenie antysmogowych chodników na budowanym przez siebie osiedlu.

Technologia ta stosowana jest nie tylko w Polsce. Po antysmogowym chodniku przespacerujemy się we włoskim Bergamo, a beton o właściwościach fotokatalitycznych skutecznie pochłania zanieczyszczenia w tunelach, np. Umberto Uno w Rzymie czy Leopolda II w Brukseli. Antysmogowe chodniki - choć coraz popularniejsze - podobnie jak każda z innowacyjnych technologii, budzą różnorodne opinie. Jednym z warunków ich skuteczności jest bowiem bezwietrzna pogoda, a chodnik w tej technologii może kosztować nawet 1/3 więcej niż tradycyjny.

Masz pytanie?