Od dawna mówi się, że prefabrykacja pomoże w sprostaniu wyzwaniom, przed którymi stoi sektor budowlany, a jednocześnie pozwoli na szybsze reagowanie na rosnący popyt na mieszkania. Ta technologia umożliwia bowiem realne skrócenie i uproszczenie procesu budowlanego, będąc jednocześnie bardziej zrównoważoną.

Dziś wiele mówi się o konieczności zapewnienia dostępnych cenowo mieszkań, przy jednoczesnej trosce o kreowanie przestrzeni przyjaznych do życia. Odpowiedzią na te wyzwania z pewnością jest prefabrykacja. Stosowanie tej technologii zaczyna zdobywać coraz szersze grono zwolenników. 61 proc. respondentów deklaruje, że byliby skłonni kupić lokal w budynku w technologii prefabrykowanej - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Data Tribe na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu. 58 proc. ankietowanych potwierdza, że planując budowę domu jednorodzinnego, byliby zainteresowani projektem w technologii prefabrykowanej.

Rosnąca popularność prefabrykacji

Ta technologia cieszy się dużą popularnością przede wszystkim w krajach skandynawskich. Nie brakuje jednak polskich przykładów. Jeden z najbardziej znanych prefabrykowanych budynków wielorodzinnych stanął w stolicy, przy ulicy Sprzecznej 4. Realizacji przedsięwzięcia podjęła się firma Budizol, która produkuje elementy prefabrykowane. Budynek wzniesiony w Warszawie nie tylko służy celom mieszkalnym, ale promuje również budownictwo prefabrykowane. Obecnie ta technologia jest zdecydowanie bardziej popularna na zachodzie czy północy Starego Kontynentu. Stąd inwestorzy liczą na wzrost zainteresowania tymi rozwiązaniami na rynku krajowym. W budynku przy ulicy Sprzecznej postanowiono wykorzystać jak najwięcej prefebrykowanych elementów. Inwestor chciał pokazać główne zalety tej technologii, w tym czas realizacji i bezpieczeństwo wykonania.

Jednym z pierwszych prefabrykowanych osiedli społecznych w Polsce była inwestycja zrealizowana w Toruniu, w ramach programu Mieszkanie Plus. Przedsięwzięcie objęło osiem trzypiętrowych bloków, w których znajduje się łącznie 320 mieszkań. Projekt powstał w południowej części miasta, przy ulicy Okólnej. Jak podkreślają autorzy tej realizacji, prefabrykacja bazuje na pewnych modułach, co determinuje niezmienność w procesie projektowania, ale dzięki detalom i kolorystyce uzyskano niepowtarzalny charakter tego osiedla.

Również w Poznaniu, przy ul. Jasielskiej 9 powstało osiedle w technologii prefabrykowanej. Projekt zrealizowany przez Pekabex Development zakładał powstanie sześciu pięciokondygnacyjnych, nowoczesnych budynków. Inwestor z sukcesem buduje osiedla mieszkaniowe w tej technologii w Skandynawii. Warto podkreślić, że Pekabex w Szwecji oddaje rocznie do użytku 1-1,2 tys. mieszkań z prefabrykatów, stąd chęć zwiększenia zainteresowania tą technologią w naszym kraju.

Zdaniem projektantów, budowa w technologii prefabrykowanej zajmuje ok. 25-30% mniej czasu. W dobie rosnących cen nieruchomości, materiałów budowlanych i innych wyzwań w branży, może więc stanowić bardziej zrównoważoną alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. Dodatkowo realizacja tego rodzaju inwestycji jest w dużej mierze niezależna od warunków atmosferycznych. Tym samym cały proces inwestycyjny jest znacznie sprawniejszy niż w przypadku klasycznej budowy.

W oparciu o tę technologię powstał także zlokalizowany w Warszawie kompleks biurowy P4. Prefabrykaty znajdziemy w strefie zewnętrznej obiektów. Łącznie w budynkach P4 na warszawskim Służewcu inwestor wykorzystał 1880 sztuk prefabrykowanych elementów o łącznej powierzchni lica 7808,5 m2. W procesie budowlanym użyto blisko 900 m3 betonu.

Szansa rozwoju prefabrykacji

W Polsce widoczny jest trend w postaci budownictwa modułowego. Klient otrzymuje wówczas produkt gotowy do zamieszkania lub użytkowania, z pełnym wyposażeniem, gotowymi ścianami czy instalacjami technicznymi niezbędnymi do komfortowego korzystania z nieruchomości. Zalety tego rodzaju technologii dostrzegły samorządy, które stawiają na bardziej zrównoważone obiekty użyteczności publicznej jak: przedszkola, żłobki czy innego rodzaju przestrzenie, mające na co dzień służyć lokalnej społeczności.

Eksperci dostrzegają jeszcze jedną zaletę technologii prefabrykacji. Mianowicie może ona pozwolić na lepsze wykorzystanie polskiego tradycyjnego budownictwa wielorodzinnego. Zaletą tego rodzaju obiektów jest bowiem niski ciężar obciążający całość konstrukcji. Tym samym spółdzielnie i wspólnoty mogą szukać sposobów na oszczędności nadbudowując obecne budynki. Zdaniem specjalistów, w Polsce nawet ok. 5 tys. budynków ma potencjał to tego, aby można było zastosować na nich nadbudowę - tworząc dodatkowe przestrzenie mieszkalne. Zaletą prefabrykacji jest możliwość dostarczenia na rynek mieszkaniowy gotowych elementów budynków w znacznie krótszym czasie.

Masz pytanie?