Obszary wokół zakładów, a nierzadko także same tereny cementowni, stanowią ostoję różnorodnej fauny - w tym również gatunków chronionych. Z kolei sukcesywna rekultywacja terenów przemysłowych przez sektor cementowy pozwala wspierać lokalną florę i zwiększać jej wartość przyrodniczą.

Woda zasila lasy

W ostatnich miesiącach Holcim Polska rozpoczął przepompowanie wody z kopalni w Bielawach do zbiorników retencyjnych, usytuowanych w Nadleśnictwie Gołąbki. To nowatorski projekt, dzięki któremu będzie możliwe dostarczenie 750 tys. m3 wody rocznie bezpośrednio do lasów. Pozwoli to zapobiec skutkom niedoborów opadów i długotrwałych suszy, a także zwiększyć bioróżnorodność.

Projekt nawodnienia lokalnych lasów realizuje także Cement Ożarów. W założeniach obejmuje on tereny leśnictwa Skałecznica i ma na celu wsparcie rozwoju młodników. Cement Ożarów stawia również na ekologiczne uprawy, które służą pszczołom. Na terenach w pobliżu Cementowni Ożarów rosną rośliny miododajne, takie jak facelia czy rzepak. Dostarczają one nektaru do produkcji zdrowego i pysznego miodu pszczołom z okolicznych pasiek.

Dla skrzydlatych przyjaciół

Od ponad dekady ochronę pustułek wspiera CEMEX Polska. Mieszkają one na... terenach zakładów. W Chełmie i Rudnikach obecnie zamontowanych jest łącznie 14 budek lęgowych i 3 kamery z transmisją internetową prowadzoną na żywo, pokazującą wydarzenia z życia pustułek. Tylko w 2023 r. zakłady CEMEX Polska opuściły 23 młode ptaki. Sprawuje nad nimi opiekę ornitolog - dr Bartosz Janic z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Budowanie świadomości ekologicznej i działania edukacyjne w tym obszarze regularnie prowadzi Cementowni Warta. Realizacji tego celu służy program Eko Warta, obejmujący między innymi cieszące się dużym zainteresowaniem spacery przyrodnicze. Ich uczestnicy mogą zdobyć wiedzę na temat lokalnej fauny i flory, poznać ptaki zimujące w bezpośrednim otoczeniu Cementowni Warta i nad rzeką Wartą, a także poznać historię tych terenów.

Tereny przywrócone naturze

Cementownia Odra poddała rekultywacji 17 ha terenów dawnego wyrobiska górniczego, które na nowo stały się siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin. Z badań Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego wynika, iż na występuje tam aż 45 chronionych gatunków. Są wśród nich ptaki lęgowe, takie jak: gąsiorek, zięba, sójka, wilga, słowik rdzawy, pliszka, krzyżówka, łyska, grzywacz, dzięcioł duży, kukułka, sroka oraz ptaki nielęgowe, m.in. wróbel, mewa siwa, kormoran, rybitwa rzeczna. Najcenniejszym gatunkiem zamieszkującym tereny wyrobiska jest świergotek polny.

Dyckerhoff Polska realizuje działania na rzecz poprawy warunków środowiskowych na terenach Kopalni Kowala. W ostatnich latach zostało tam nasadzonych około 5,5 tys. drzew, między innymi na wale nasypowym. Dzięki temu pojawiły się drzewa gatunków takich jak: rokitnik, oliwnik wąskolistny, głóg, śliwa tarnina, brzoza czy grab. Działania na rzecz flory uzupełniło wsparcie fauny w postaci budek dla ptaków. Dalsze plany obejmują rekultywację terenów Kopalni Kowala w kierunku leśno-wodnym.

Heidelberg Materials Polska od lat podejmuje działania na rzecz ochrony bioróżnorodności terenów kopalnianych - zarówno w trakcie eksploatacji, jak i po jej zakończeniu. Są one prowadzone m.in. w Kopalni Wapienia Górażdże, gdzie od 2005 r. realizowane są - we współpracy z przyrodnikami z Uniwersytetu Opolskiego - programy ochrony bioróżnorodności. Heidelberg Materials Polska współpracuje także z OTOP, a w ramach tych działań zebrano i przeanalizowano dane dotyczące walorów przyrodniczych 17 kopalń surowców mineralnych oraz opracowano program ochrony ptaków.

Masz pytanie?