Polskę zamieszkuje około 470 gatunków pszczół. Wśród nich najbardziej znaną pozostaje pszczoła miodna. Pozostałe obecne w naszym ekosystemie pszczoły to często dziko żyjące gatunki, wymagające szczególnej troski. Dlatego tak ważne są inicjatywy chroniące te owady i wspierające ich bezpieczny rozwój.

Dla dzikich zapylaczy

Na zrekultywowanych terenach Kopalni Wapienia Górażdże, wspólnie ze Stowarzyszeniem Natura i Człowiek, realizowany jest program mający na celu ochronę owadów zapylających. W ramach inicjatywy wzbogacono stanowiska pokopalniane o rodzime gatunki kwitnące, obsiewając około 0,5 ha roślinami motylkowymi oraz wieloletnimi, które stanowią pożywienie dla owadów. Dodatkowo Grupa Górażdże stworzyła pszczołom miejsca do mieszkania, budując dla nich specjalne hotele - gliniane prostopadłościany z betonowym rdzeniem i drewnianymi elementami. Ponadto realizowany jest stały monitoring występowania dzikich pszczół w kopalni.

O pszczoły dba Lafarge Polska, tworząc na terenie Kopalni Radkowice miododajną łąkę, składającą się z ponad 30 rodzimych gatunków dzikich kwiatów. Firma wspiera dzikie gatunki owadów zapylających, tworząc dla nich tysiące „mieszkań” w hotelach i domkach m.in w: Dębinie Łętowskiej, Dubiu, Lubieniu i Krakowie. Zasiano także ponad 60 arów bogatych gatunkowo łąk kwiatowych, m.in. w Małogoszczy i Radkowicach, wykonując dodatkowo nasadzenia ponad 7 tys. sztuk różnego rodzaju drzew i krzewów w Dębinie Łętowskiej, Lubieniu, Małogoszczu, Radkowicach i na Kujawach.

CEMEX Polska zaangażował się natomiast w tworzenie warunków sprzyjających pszczelim rodzinom. Dzięki współpracy ze specjalistami z Fundacji Siłaczka, w szkołach podstawowych - m.in. Łodzi, w Trąbkach Wielkich, Dziergowicach, Jaroszowcu oraz Troszynie - powstały klomby z roślinami użytkowymi dla pszczołowatych. Dodatkowo stworzono specjalne „hotele” dla owadów. Na uczniach spoczywa obowiązek monitorowania funkcjonowania owadów w nowostworzonych przestrzeniach. Z kolei Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę wspierającą zapylacze. Na terenie zakładu stanęło sandarium, czyli siedlisko dla dzikich pszczół gniazdujących w glebie, szczelinach skalnych i innych, z pozoru nietypowych miejscach. Konstrukcję wykonano z kamieni, które wypełniono mieszanką piasku i gliny, a następnie uzupełniono kawałkami martwego drewna.

Cementownie budują ule

Dzięki zaangażowaniu pszczelarzy z Radkowic została utworzona kolejna, już czwarta pasieka na terenie zakładów Lafarge Polska. Ule, w których żyje niemal 400 tysięcy pszczół, znajdują się na terenie Cementowni Małogoszcz. W ubiegłym roku zebrano z nich już pierwszy miód. Obok rosną akacje i łąki kwietne, a pracownicy zakładu postawili także domki do zimowania dla chrząszczy i dbają o jeżyki.

Na terenie Cementowni Ożarów powstała pasieka w ramach projektu pod nazwą „CO za ule!”. Składa się ona obecnie z 10 pszczelich rodzin, które zamieszkują łąkę przy głównym biurowcu zakładu. Równocześnie na terenach w pobliżu cementowni prowadzone są ekologiczne uprawy roślin miododajnych, takich jak facelia czy też rzepak. Dostarczają one pszczołom z okolicznych pasiek nektaru do produkcji zdrowego i pysznego miodu.

Masz pytanie?